Kaş ve Kirpikler İçin Bakım Rutini

Dolgun ve gür kaşlar, uzun ve hacimli kirpikler, tüm yüz ifademizi değiştirir. Kaş ve kirpikler; yanlış kaş alımı, hormonal dengesizlikler, vitamin eksiklikleri, stres veya yanlış kozmetik uygulamalar sebebi ile zayıflayarak dökülebilir. Kaş ve kirpiklerin sağlıklı uzamaları için günlük bakım uygulanmalıdır. Eğer sizin de “kaşlarımı nasıl gürleştirebilirim, kirpiklerimin dökülmesini nasıl engellerim, seyrek kaşlarımı nasıl sıklaştırabilirim, kaş çıkmayan yerlerde kaş çıkması için neler yapabilirim, kaş ve kirpiklerime nasıl bakım yapmalıyım?” gibi sorularınız var ise, kaş ve kirpikler için bakım rutini listemizde yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

kaş ve kirpik bakımı

1. Kaliteli Makyaj Malzemeleri Kullanın

Kaş ve kirpiklerinizin zayıflamaması için alkol içermeyen makyaj malzemeleri kullanmaya özen gösterin. Kozmetik ürünler seçerken son kullanma tarihlerini kontrol edin. Organik ve çevre dostu ürün sertifikasına sahip, sentetik madde içeriği az olan ürünleri araştırın. Kimyasal ve toksik madde içermeyen ürünleri tercih edin. Paraben içeren ürünlerden özellikle uzak durun. Ambalajı kullanım ve saklama açısından kolaylık sağlayan tasarıma sahip makyaj malzemelerini seçin. Alerjik reaksiyon yaşamamak için cilt tipinize uygun makyaj malzemeleri satın almaya özen gösterin. Tüm bunların yanı sıra, her gün makyaj yapmak yerine arada cildinizi dinlendirerek kıl köklerinin nefes almasına izin verin. Kaş ve kirpikler için bakım rutininizde, düzenli kullandığınız kozmetik ve makyaj ürünlerinin kalitesi büyük ölçüde önem taşır.

slash kaş ve kirpikler için bakım

2. Kalıcı Kozmetik Uygulamalardan Kaçının

Kaşlar için uygulanan kalıcı makyaj uygulamaları iğne ile yapıldığı için HIV ya da hepatit gibi bulaşıcı hastalıklara sebep olabilir. Boya maddeleri ciltte uzun süre kaldığı için siyahlaşma, morarma, şişlik, tahriş, alerjik reaksiyonlar ve çeşitli cilt hastalıklarına davetiye çıkarabilir. Aynı şekilde kaşların dökülmesine ve kalıcı kaş kaybına da yol açabilir. İpek kirpik ya da kirpik lifting gibi uygulamalar, gözlerde yanma, batma, şişlik, kızarma veya kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kısa vadeli çözüm sunan bu tür uygulamalar, bir süre sonra kirpiklerin yamularak kötü durmasına sebep olur ve ağırlaşarak göz kapağında ağırlık yapmaya başlar. Temizlik ürünleri ile derinlemesine yıkanamayacağı için de sivilce ve siyah nokta gibi cilt sorunlarına yol açar. İpek kirpik ve kirpik lifting gibi kozmetik uygulamalar, kirpiklerinizin zayıflayarak dökülmesine de sebep olabilir. Kaş ve kirpikler için bakım rutininizde hem kısa vadeli geçici çözüm sunan hem de bütçenizi olumsuz yönde etkileyen pahalı uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

3. Küsen Kaşlar ve Doğru Kaş Tasarımı

Kaş tasarımında cımbız, ağda ya da ip gibi uygulamaların yanlış kullanımı sonucunda kaş küsmesi yaşanabilir. Kaşları alırken folikül ortamına zarar vermemek için cımbız doğru kullanılmalıdır. Aksi takdirde kök hücrelerde lokal enflamasyon, foliküllerin dönme kapasitesinde azalma ve folikül ölümü gibi olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Kıl kökleri zarar görürse bir daha aynı yerde kaşlarınız çıkmayabilir veya ciddi oranda seyrelme yaşayabilirsiniz. Kaş şekillendirmede kullanılan aletler yeterince steril değilse, kaş bölgesi mikrop kaparak kaş küsmesine sebep olabilir. Kaşlarınızı şekillendirirken seyrek bölgeleri almadan bakım yaparak zamanla gürleşmesini beklemelisiniz. Kaşları alırken kaliteli bir cımbızla kökten çekerek doğru bir şekilde kırmadan almalısınız. Kaşlarınızın küsmemesi için doğru kaş tasarımı yapmalı ve yüzünüze en uygun şekli belirleyerek her zaman aynı şekilde almaya özen göstermelisiniz.

slash kaş ve kirpikler için bakım

4. Kaş ve Kirpik Dökülmesinin Sebebini Bulun

Kaş ve kirpiklerde dökülme, seyrelme ya da tamamen küsme sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Stres, sağlıksız beslenme, hormonal dengesizlikler, vitamin eksikliği ya da tiroid bezi hastalıkları gibi etkenler kaş ve kirpik dökülmesine sebep olabilir. Stres kaynaklı ortaya çıkan kaş ve kirpikleri yolma hastalığı da (Trikotillomani) zamanla kalıcı kaş ve kirpik kaybına yol açar. Kaş ve kirpik dökülmesinin altında bir sağlık sorunu olabileceğini göz önünde bulundurarak mutlaka bir doktora başvurun. Hastalığın altında yatan sebebi tedavi etmek için tahlil yaptırarak vücudunuzun ihtiyacı olan eksiklikleri tamamlayın. Bunun yanı sıra stresi hayatınızdan uzaklaştıracak yöntemleri araştırarak uygulamaya başlayın. Her gün birkaç dakika da olsa meditasyon ya da öz farkındalık çalışmaları yapabilirsiniz. Sıkıntılarınızı içinizde tutmayın. Arkadaşlarınızla dertleşin veya bir profesyonele danışın. Covid-19 döneminde sosyalleşmek için arkadaşlarınızı telefonla arayabilir, görüntülü konuşmalar yapabilir veya online uygulamaları kullanabilirsiniz. Bir hobi edinerek zamanınızı keyifli geçirmek de stresinizi azaltacaktır.

slash kaş ve kirpikler için bakım

5. Kaş ve Kirpikler İçin Bakım Serumu Kullanın

Sağlıklı, güçlü, dolgun, gür kaş ve kirpikler için her gece doğal yağlar, aminoasitler ve vitaminler içeren bir bakım serumu kullanın.  S-Lash kaş ve kirpik bakım serumu; procapil, biotin (vitamin B7), hidrojenize kastor yağı (hint yağı), at kestanesi özü, vitamin A, vitamin E, vitamin B5 ve vitamin F (linoleik asit) içeren, amino asitlerle zenginleştirilmiş özel formüllü bir vitamin kompleksidir. Kaş ve kirpikleri uzatan en etkili bakım serumu olan S-Lash, geçici uygulamaların aksine kaş ve kirpiklerinizin eski sağlıklarına kavuşmalarını sağlar. Kıl kökündeki damarların genişlemesini sağlayarak kan akışını arttırır ve kıl köklerini uyararak kök hücre yaşlanmasını durdurmaya yardımcı olur. İçeriğindeki procapil dökülmelere sebep olan DHT hormonunu baskılayarak kılların daha gür çıkmasını sağlar. Kılların sağlıklı uzamasında etkili olan kolajen, keratin ve seramid üretimini arttırır.

slash kaş ve kirpik bakım serumu

Kaş ve kirpikler için bakım rutininize mutlaka eklemeniz gereken bir serum olan S-Lash, kıl yapısındaki boşlukları doldurarak dolgunlaştırır, derinlemesine nemlendirerek hasarlı kıl hücrelerini onarır. Kıl yapısındaki kırılma, zayıflama ve dökülmeleri durdurmaya yardımcı olur. Tüm cilt tipleri için uygun olan S-Lash; sert kimyasallar, paraben, parfüm, alkol, renklendirici ve lanolin içermez. Uyumadan önce temiz ve kuru cildinize özel fırçası ile sürerek hafif masaj hareketleri ile daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. S-Lash Kaş ve Kirpik Bakım Serumu; dolgun, gür, uzun, güçlü, doğal ve sağlıklı kaş ve kirpikler için ihtiyacınız olan bakımı sunan etkili bir vitamin kompleksidir.

slash kaş ve kirpikler bakım