Kaş Dökülmesi Neden Olur? Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kaş dökülmesi (madarozis), sadece estetik bir kaygı değil aynı zamanda bir sağlık sorununun habercisidir. Kaş dökülmesinin sebepleri araştırılarak sorunu kökünden çözmek gerekir. Kaş dökülmesinin nedenleri incelendiğinde yanlış kaş alma, vitamin eksikliği, hormonal dengesizlikler, çeşitli hastalıklar ve stres gibi faktörler yer alır. Kaş ve kirpikler; kişinin yüz ifadesini değiştirir, karakterini yansıtır, bakışları vurgularken duygu ve düşüncelerini karşı tarafa daha iyi aktarmasını sağlar. Kaş ve kirpiklerde dökülme, altında yatan sebepler tedavi edilmedikçe dökülme problemi ilerleyerek devam eder.

kaş dökülmesi

Kaş Dökülmesi Neden Olur?

Kaş ve kirpikler, hem yüzün ifadesini değiştirir hem de gözlerin ve bakışların anlamını vurgular. Sağlıklı kaş ve kirpikler, yüz güzelliğini öne çıkarır. Kaş ve kirpik dökülmesi, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

 • Kaşları sürekli ovalama alışkanlığı,
 • Kaş ve kirpikleri yolma hastalığı (Trikotillomani),
 • Yanlış kaş alma uygulamaları neticesinde kaş küsmesi,
 • Kalitesiz makyaj malzemeleri kullanma ve makyajı temizlemeden uyuma,
 • Kalıcı makyaj, kalıcı kontür ve dövme gibi kozmetik uygulamalar,
 • Saçkıran hastalığı (Alopesi Areata),
 • Kemoterapi,
 • Kansızlık ve demir eksikliği,
 • Yanık, yaralanma ve ameliyatlar,
 • Yaşın ilerlemesi ile hücre yenilemesinin yavaşlaması,
 • Mantar, egzama ve atopik dermatit gibi çeşitli cilt hastalıkları,
 • Hormonal dengesizlikler,
 • Yanlış veya dengesiz beslenme,
 • Sağlıksız diyet programlarının uygulanması,
 • Guatr, Hipertiroidi ve Hipotiroidi vb. tiroid bezi hastalıkları,
 • Vitiligo ve sistemik lupus (eritematozus) gibi hastalıklar,
 • Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı,
 • Aşırı stres ve kaygı bozukları,
 • Biyotin (B7), B12, C vitamini, Çinko, E vitamini, Omega3 yağ asitleri, D vitamini, Sistein ve Metionin gibi aminoasitlerin, vitamin ve minerallerin eksikliği kaş dökülmesine sebep olabilir.

kaş kirpik dökülmesi

Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kaş dökülmesini tamamen ortadan kaldırmak için ilk olarak bir doktora başvurmalı ve altından yatan sebep araştırılmalıdır. Kaş ve kirpiklerin dökülmesine herhangi bir hastalık sebep oluyorsa öncelikle bu hastalığın tedavisi yapılmalıdır.  Kaş köklerini beslemek, dökülmeyi önlemek ve kaşa dolgunluk katmak için vitamin takviyesi yapmak gerekir. Aminoasitlerle zenginleştirilmiş vitamin kompleksleri, kaş ve kirpikleri eski sağlığına kavuşturarak daha hızlı ve gür uzamalarını sağlar. Kalıcı makyaj ve kontür gibi uygulamalar sadece geçici çözüm sunarlar. Aynı zamanda uzun vadede dökülmelere, kaş ve kirpik kaybına sebep olabilir. Bu yüzden geçici kozmetik çözümler yerine, doğal yöntemlerle kaş ve kirpiklerin sağlığını geri kazanmaları hedeflenmelidir.

kaş dökülmesi

Hint yağı ve at kestanesi yağı; kaş dökülmesini durdurarak kaşları gürleştiren doğal yağlardır. Kastor yağı olarak da bilinen hint yağı;  içerdiği E vitamini, omega 6 ve trigliserid yağ asidi (risinoleik asit) sayesinde kıl köklerini derinlemesine besler.  B1, C, K ve P vitaminleri açısından zengin olan at kestanesi özü; kıl köklerindeki hücresel hasarı onarır.

Kaş ve kirpik dökülmelerini durdurmak için doğal yağların yanı sıra vitamin takviyesi de yapmak gerekir. Kıl köklerindeki keratin üretimini arttıran biyotin (B7/H), kıl hücrelerini güçlendirerek kaş ve kirpiklerin uzamasını en az %30 oranında hızlandırır. Kaş ve kirpik dökülmesinde DHT hormonu büyük rol oynar. Kompleks bir bileşik olan procapil; bu hormonu baskılayarak kıl foliküllerinin büyümesini hızlandırır.

Güçlü bir antioksidan olan A vitamini; kıl kökü hücrelerinin yaşlanma sürecini yavaşlatarak doğal kolajen üretimini arttırır. Omega 6 bakımından zengin bir yağ asidi olan vitamin F (linoleik asit); antioksidan etkisi ile cilt onarımından sorumlu seramid üretimini arttırır. Yeni hücre oluşumunu destekleyen vitamin B5 (pantotenik asit); kıl tabakasındaki boşlukları doldurarak kırılmaları engeller, kaş ve kirpikleri onararak dolgunlaştırır. Yaşlanma karşıtı özelliği ile E vitamini; serbest radikalleri engelleyerek kıl köklerine daha fazla kan akışı sağlar. Bu sayede kaş ve kirpikler, daha sağlıklı ve daha hızlı uzarlar.

slash kaş kirpik serumu

Kaş ve kirpiklerinizdeki dökülmeleri durdurmak için tüm bu vitamin, yağ ve aminoasitleri içeren kompleks bir bakım serumu kullanabilirsiniz. S-Lash bakım serumu, özel formülü ile kaş ve kirpiklerinizi derinlemesine besleyerek güçlendirir. En az 4 haftalık düzenli kullanımda gür, uzun, sağlıklı kaş ve kirpiklere sahip olabilirsiniz. Kaş ve kirpikleri uzatan en etkili bakım serumu olan S-Lash, tamamen doğal yağlardan oluşan ve aminoasitlerle zenginleştirilmiş içeriği ile ihtiyacınız olan tüm bakımı sunar. Yapmanız gereken tek şey, gece uyumadan önce özel fırçası ile serumu kaş ve kirpiklerinize uygulamaktır. Dilerseniz serumu uyguladıktan sonra hafif masaj hareketleri ile cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. S-Lash kaş ve kirpik bakım serumunu buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.